A piaci helyzet változásai a növényvédelmi és -termesztési problémák jellegére is hatással vannak. Így van ez a kukorica esetében is, ahol eddig kevésbé volt jellemző a repce elővetemény. Most azonban egyre többször találkozhatunk olyan helyzettel, ahol repce után kukoricát vetnek a következő esztendőben. Magas repce terméshozam esetében számolni kell azzal a jelenséggel, hogy a talaj (felvehető) foszforkészlete kimerül. Tulajdonképpen bármilyen növény követi a repcét, ha az elővetemény termésátlaga magas volt, akkor a repcét követő kultúra szenvedni fog a foszfor hiányától. Kukorica esetében azonban ennek a foszfor hiánynak jellegzetes tünetei vannak. Kelést követően a kukorica lilás-antociános színt ölt, és "gyatrán" fejlődik. Ha megkapja a megfelelő foszfor utánpótlást, akkor idővel elnövi ezeket a tüneteket, de később sem valószínű a rekord terméshozam.
Az alábbi képen egy nagyon érdekes helyzet látható: a tábla méretében változás állt be. Ennek következtében a kép bal szélén látható csíknak kukorica volt az előveteménye, míg a kép jobb szélén látható résznek repce. A repce a tavalyi évben nem kapott gyomirtást, a termésátlag 4 t/ha volt. A kukorica termesztés technológiája minden egyéb vonatkozásban ugyanaz volt, a tábla egyben van művelve (ugyanaz a hibrid, a növényvédelem, tápanyag utánpótlás). Az egyetlen különbség az elővetemény. Egy héttel a kép készülte előtt a tulajdonos bevallása szerint még lila volt az a kukorica, amelynek repce volt az előveteménye.
A gazdálkodó készségesen megmutatta egy másik tábláját is (erről nincs feltöltve fénykép), melyben a tábla szélén egy folton, ahol tavaly az előveteményben a vegyszerezés során a kocsit vízzel feltöltötték, kitördelték a repcét. Az idei évben azon a folton a kukorica látványosan szebb, erősebb és zöldebb a tábla többi részéhez képest.